Myftiu Tërnava u prit në takim nga ambasadori i Kuvajtit Fayez Mishari Al-Jassim

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, më datën 24 shtator 2020, vizitoi ambasadën e Kuvajtit në Tiranë, ku u prit nga ambasadori Fayez Mishari Al-Jassim-i.

Myftiu Tërnava falënderoi ambasadorin për punën dhe për kontributin e tij për intensifikimin e bashkëpunimit dhe për thellimin e miqësisë ndërmjet Kuvajtit dhe Shqipërisë e Kosovës. Myftiu e falënderoi ambasadorin veçanërisht për angazhimin e tij të pambarim në përkrahje të projekteve të BIK-ut dhe për faktin që Ministria e Punëve te Jashtme të shtetit të Kuvajtit ka shprehur konsiderata të larta për BIK-un duke e konsideruar ndër bashkëpunëtorët e saj më të besueshëm.

Duke pasur parasysh se ambasadori Fayez Mishari Al-Jassim-i është afër përfundimit të mandatit si ambasador ne Shqipëri dhe në shenjë respekti dhe mirënjohjeje, Myftiu Ternava i dha mirënjohje ne emër te BIK-ut dhe e falënderoi ambasadorin për bashkëpunimin dhe për përkrahjen e sinqertë.

Myftiu Tërnava dhe ambasadori kuvajtian Al-Jassim-i diskutuan për format si të bashkërendohen sa më mirë punët për realizimin e projekteve kuvajtiane në Kosovë si dhe u dakorduan që në të ardhmen të intensifikohet bashkëpunimi.

Në këtë takim, ambasadori Fayez Mishari Al-Jassim-i ripohoi mbështetjen e madhe që ka Kosova nga shteti dhe populli i Kuvajti dhe shprehu gatishmërinë për thellimin dhe zgjerimin e bashkëpunimit dhe për rritjen e përkrahjes për BIK- un, sidomos për projekte infrastrukturore.

Në këtë vizitë Myftiu Tërnava shoqërohej nga shefi i kabinetit të tij, mr. Besim Mehmeti.

Shfaq më shumë në Lajme

Shfleto

Myftiu Tërnava priti në takim kryetarin në detyrë të Partisë Demokratike të Kosovës, z. Enver Hoxhaj

Prishtinë, 12 prill 2021 Kryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim …