Prishtinë, më 29 shtator 2022

Imami i Qabesë, Abdullah Avad el-Xhuheni po vazhdon të qëndrojë në Kosovë, me ftesë të kryetarit të Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiut Naim ef. Tërnava. 

Ai në ditën e tij të dytë në Kosovë, ka vizituar medresenë e mesme “Alauddin” në Prishtinë, ku u prit nga drejtori i kësaj shkolle, Fadil Hasani, personeli akademik dhe imamë të shumtë të rajonit të Prishtinës.
Imami i Qabesë me këtë rast foli për rëndësinë e unitetit të besimtarëve myslimanë si edhe për ndalesat që shpien në konflikte dhe në përqarje njerëzimin.

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, tha se Kosova dhe populli i saj është mirënjohës ndaj Arabisë Saudite çdoherë për ndihmat që ka bërë në kohët më të vështira, por edhe për bashkëpunimin e shkëlqyer me Bashkësinë Islame të Kosovës, siç po ndodhë aktualisht me vizitën e imamit të Qabesë për çka po nderon gjithë besimtarët shqiptarë, ku edhe po mund të përfitojnë prej tij.
Imami i Qabesë po qëndron në Kosovë me ftesë të Myftiut Tërnava që nga e mërkura, ai gjatë ditës së sotme do të vizitojë qytetin e Prizrenit, ndërsa nesër do t’i prijë namazit të xhumasë në Xhaminë e Madhe në Prishtinë.
Abdullah Avad el-Xhuheni, njihet për lexim tejet të bukur të Kuranit, ai që nga mosha e re në vazhdimësi shpallet fitues në këto gara.

Shfaq më shumë në Lajme

Shfleto

Myftiu Tërnava priti në takim ambasadorin jorezident të Katarit, z. Jabor Ali Hussein al Hawashela al Dosari

Prishtinë, më 23 shkurt 2024 Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërn…