Myftiu Tërnava priti ambasadoren e Finlandës, znj. Anne Huhtamäki

Prishtinë, 31 maj 2016
Myftiu  i Republikës së Kosovës, Naim ef. Tërnava, priti në një takim ambasadoren e Republikës së Finlandës në Kosovë, e znj. Anne Huhtamäki, si dhe mysafirin  nga Finlanda, z. Pekka Metso-ambasador koordinues për procesin dialogues ndërkulturor dhe ndërfetar njëherazi do të jetë folës në  Konferencën  për Dialogut Ndërfetar, që do të fillojë sot në  Prishtinë.

Myftiu Tërnava, pasi u dëshiroi mirëseardhje mysafirëve, të njëjtët i informoi me historikun e Bashkësisë Islame të Kosovës dhe me aktivitetin që  BIK-u zhvillon në  shkallë vendi. Ai po ashtu theksoi se Kosova ka një harmoni fetare dhe është një shoqëri tolerante, ku secili manifeston besimin e vet lirshëm, dhe këtë kulturë bashkëpunimi  institucioni i BIK-ut  do ta vazhdojë edhe në të ardhmen.

Nga ana e saj ambasadorja e Republikës së Finlandës në Kosovë, znj. Anne Huhtamäki, falënderoi myftiun Tërnava  për pritjen, dhe  vlerësoi e çmoi  kontributin që po jep BIK-u  rreth tolerancës dhe dialogut ndërkulturor dhe ndërfetar.

Shfaq më shumë në Lajme

Shfleto

Myftiu Tërnava priti në takim kryetarin në detyrë të Partisë Demokratike të Kosovës, z. Enver Hoxhaj

Prishtinë, 12 prill 2021 Kryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim …