Drejtori Simnica vizitoi xhaminë “Nurul Islam” në M.Gladbach

Më 28 nëntor 2021, drejtori për Diasporë z. Ekrem Simnica, vizitoi xhaminë “Nurul Islam” M.Gladbach, ku përveç tjerash mbajti ligjëratë pas namazit të drekës dhe uroi dhe përshëndeti kryesinë, imamin e nderuar dhe xhematin e kësaj xhamie me rastin e aktivitete në këtë objekt.

“Kam nderin dhe kënaqësinë e veçantë që në emër të Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës, në emër të strukturave drejtuese të saj, në emrin e Myftiut të Kosovës, Naim ef. Tërnava dhe në emrin tim, t’ju përshëndes në këtë përvjetor të rëndësishëm për kombin shqiptar, 109 vjetorin e ngritjes së flamurit, shpalljes së pavarësisë dhe themelimit të shtetit shqiptar, ngjarje kjo që është më e rëndësishmja për popullin tonë.”

Ai i falënderoi për ndihmën dhe kontributin e vazhdueshëm të tyre për vendlindjen dhe për institucionet tona fetare-arsimore Medresenë “Alauddin” dhe Fakultetin e Studimeve Islame në Prishtinë etj.

Gjatë kësaj vizite, drejtori Simnica, pa nga afër edhe aktivitetet e mësim-besimit që zhvillohen në këtë xhami.

Shfaq më shumë në Lajme

Shfleto

Myftiu Tërnava mori pjesë në pritjen shtetërore nga presidenti i Shqipërisë, z. Bajram Begaj

Prishtinë, më 28 nëntor 2022 Me ftesë të presidentit të Republikës së Shqipërisë, shkëlqës…