Prishtinë, më 28 tetor 2022

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, gjatë vizitës zyrtare në Turqi, pas vizitës në Gaziantep dhe Urfa, bashkë me bashkëpunëtorët e tij, sot ka vizituar qytetin e lashtë historik të Mardinit, ku është pritur nga Myftiu Ali Hayri Çelik dhe guvernatori i Mardinit z. Mahmut Demirtaş. 

Pas takimeve zyrtare me myftiun dhe guvernatorin e Mardinit, Myftiu Tërnava ka vizituar edhe Manastirin e njohur “Deyrul Za’afaran”, ku është pritur nga mitropoliti i kishës Surjanite Saliba Özmen. Në këto takime Myftiu Tërnava i ka njohur bashkëbiseduesit me organizimin e jetës fetare në Kosovë, me kulturën, traditën e harmonisë dhe bashkëjetesës, si një nga virtytet e larta të popullit tonë. 

Në fund, Myftiu Tërnava falënderoi nikoqirët për mikpritjen e ngrohtë dhe vëllazore.

Shfaq më shumë në Lajme

Shfleto

Myftiu Tërnava priti në takim ambasadorin jorezident të Katarit, z. Jabor Ali Hussein al Hawashela al Dosari

Prishtinë, më 23 shkurt 2024 Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërn…