Ministri Al Shejkh i shoqëruar nga Myftiu Tërnava vizitoi Xhaminë e Madhe në Prishtinë

Prishtinë, 29 tetor 2021 

Në ditën e fundit  të vizitës zyrtare shkëlqesia e tij dr. Abdul-Latif bin Abdul-Aziz al-Shejkh, ministër i Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite i cili shoqërohej nga kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava vizituan Xhaminë e Madhe Sulltan Mehmet Fatih në Prishtinë.  

Aty kryemami  i BIK-ut Vedat ef. Sahiti e njohu mysafirin përkitazi me rëndësinë fetare, historike, trashëgimore  që ka kjo xhami dhe rrugëtimin e saj  disa shekullor përgjatë historisë. 

Ai vlerësoi se Kosova ka një traditë të begatshme historike, fetare e kulturore e mbi të gjitha vlerëson tolerancën  dhe harmoninë fetare që  ka populli shqiptar. 

Duhet theksuar se ministri Al Shejkh sot paradite ka zhvilluar një takim me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, kurse gjatë ditës së djeshme u prit në selinë e BIK-ut nga Myftiu Tërnava e në agjendë ishte edhe vizita ambienteve të Medresesë së Mesme Alauddin në Prishtinë.

Shfaq më shumë në Lajme

Shfleto

Myftiu Tërnava priti në takim një delegacion nga Qendra Islame nga Londra

Prishtinë, më 22 shtator 2022 Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tër…