Nga Meka arritën haxhilerët e parë kosovarë

Prishtinë, 21 tetor 2013

Mbrëmë rreth mesnatës në Prishtinë kanë arritur haxhinjtë e parë kosovarë që sivjet kryen Haxhin në Mekën e bekuar.
Në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari” për t’i pritur haxhinjt përveç përfaqësuesve të Kryesisë së BIK dhe përfaqësuesve të Këshillave vendorë kishin dal një numër i konsiderueshëm i qytetarëve, kryesisht familjar të haxhinjëve, që krijuan një atmosferë gëzimi e festive.

Haxhinjtë që arritën të parët nga Xhidja e Arabisë Saudite janë të Prishtinës me rrethinë.
Ndërsa, sot në orët e hershëm të mëngjesit ka arritur edhe një avion me haxhilerët tanë që i përkasin rrethit të Prizrenit.
Të gjithë haxhinjtë kosovarë, përfshirë edha ata në moshë të shtyrë kanë pasur gjendjen e mirë shëndetësore na thanë mjekët , të cilët janë kujdesur për  haxhilerët tanë gjatë Haxhit.
Nga Xhidja pritet që  të arrij edhe sonte një avion, ndërkaq avioni i fundi me haxhilerë kosovarë pritet të vije nesër rreth mesditës.
Këtë vit nga Kosova kanë kryer Haxhin 800 besimtarë.

Shfaq më shumë në Lajme

Shfleto

Myftiu Tërnava priti në takim kryetarin e PDK-së z.Memli Krasniqi

Prishtinë, më 27 mars 2023 Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnav…