Myftiu Tërnava u dekorua me çmimin ndërkombëtar të Dubait

Prishtinë, 28 shkurt 2012
{jathumbnail}
Me ftesë të Ministrit për Çështjet Fetare të EBA, Dr. Hamed al Shejbani,  Myftiu i Kosovës, Mr. Naim Tërnava po qëndron për vizitë në këtë vend, ku që në ditën e parë u prit me nderime të larta nga Ministri Dr. Hamed al Shejbani, me të cilin pati një bisedë të ngrohët e vëllazërore.
Në takim, Myftiu edhe njëherë falënderoi Qeverinë e Emirateve për ndihmën që i kanë ofruar Kosovës gjatë dhe pas luftës.

“Emiratet e Bashkuara Arabe, është shteti i parë arab, që njohu Kosovën shtet të pavarur dhe sovran dhe për këtë i gjithë populli ka konsideratë të veçantë për shtetin tuaj”- tha, ndër të tjerat Myftiu Tërnava.
Gjatë takimit dy palët u dakorduan që edhe më tej të thelojnë marrëdhëniet mes BIK dhe Ministrisë së Çështjeve Fetare të EBA. Për këtë qëllim u tha që në të ardhmen të shkëmbehen vizita si dhe të shfrytëzohen përvojat e dy vendeve në të mirë të të dy popujve.
Gjatë vizitës në Dubai, Myftiu Tërnava u takua me këshilltarin e guvernatorit të Dubait Muhamed Rashid el Maktoum, z. Ibrahim Abu Milha -i cili njëherësh është edhe kryetar i çmimit ndërkombëtar për Kuranin Fisnik që ndan Dubai. Me këtë rast Myftiu Tërnava u dekorua me këtë çmim.
Më 27.02.2012, Myftiu Tërnava u takua me Ministrin e Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe, Hamdan bin Rashid al Maktoum, i cili është edhe zëvendësguvernator i Dubait. Ministri i shprehu mirëseardhje Myftiut Tërnava dhe shprehu gatishmërinë e plotë të Emirateve Arabe që edhe me tutje të vazhdojnë të ndihmojnë Kosovën në fusha të ndryshme si në arsim shëndetësi e kulturë.
Pas takimit, Myftiu Tërnava bashkë me ministrin Hamdan bin Rashid al Maktoum morrën pjesë në inaugurimin e librit më të madh në botë kushtuar personalitetit më të ndritur dhe me më ndikim në botë, Muhamedit a.s., libër ky, i cili hyri edhe në rekordin e genisit si libri më i madh në botë.

Shfaq më shumë në Lajme

Shfleto

“Bereqeti” në Drenas ndihmon familjet me jorganë, jastëk dhe batanije

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti”, dega në Drenas, ka dhuruar zhvilluar aksion humani…