Myftiu Ternava priti në takim ambasadorin e ri të Francës në Kosovë z. Didier Chabert

Prishtinë, 6 dhjetor
Myftiu i Republikës së Kosovës Naim ef. Tërnava  sot priti ambasadorin e ri të Francës  Didier Chabert. Myftiu Tërmava fillimisht ambasadorit Didier i  shprehi mirëseardhje  në  Kosovë duke i dëshiruar suksese dhe mbarësi gjatë  qendrimit dhe misionit  të  tij në  Kosovë.
Myftiu falenderoi shtetin mik të Frances për ndihmën dhe perkrahjen e madhe të popullit dhe shtetit francez dhënë Kosovës në vazhdimësi. Sikur edhe  e njohu me organizmin e  jetës fetare në vend , funskionimit të Bashkësisë  Islame me strukturat dhe institucionet e saja dhe rolin e saj në edukimin dhe fisnikërimin e besimtarve.
Ambasadori Didier falendroi Myftiun për mikpritjen dhe  për rolin e Bashkësisë Islame të Kosovës në kultivimin e kulturës së tolerancës dhe harmonisë ndërfetare. “Roli juaj është i rëndësisë së veçantë për edukimin dhe kultivimin e  harmonisë fetre në Kosovë” tha  ndër tjerash Ambasadori Didier.

Shfaq më shumë në Lajme

Shfleto

Myftiu Tërnava priti në takim një delegacion nga Qendra Islame nga Londra

Prishtinë, më 22 shtator 2022 Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tër…