Myftiu takoi ambasadorin e Kuvajtit dhe të Arabisë Saudite në Tiranë

Myftiu i Kosovës, Mr. Naim Tërnava i shoqëruar nga bashkëpunëtorët më 2 qershor, u prit nga ambasadori i Kuvajtit në Tiranë, z. Najeeb Al – Bader, të cilin myftiu edhe njëherë e falënderoj për ndihëm që ka dhënë vendi i tij për Bashkësinë Islame të Kosovë e posaçërisht për ndihëm  e përkrahjen që kanë dhënë për Kosovën. Myftiu, gjithashtu e njohu ambasadorin kuvajtian edhe me të arbitruar e fundit të Bashkisë Islame si dhe me projekte që ka në plan  ti realizoj e  për të cilat  kërkoj ndihem dhe mbështetje nga fondacionet e Kuvajtit.

Ambasadori, z. Najeeb Al – Bader, pasi e falënderoj Myftiun për vizitën, e njohu atë  me përkrahen që bënë Kuvajti përmes ambasadës në Shqipëri në fushën e kulturës, ku veçoj projekt e realizuar në Krocë, Bajramcurr e Shkodër. Ambasadori kuvajian u shpreh i impresionuar me të arriturat e BIK. Ambasadori shprehu edhe kësaj radhe gatishmërinë  e tij për të ndihmuar në realizimin e projekteve të BIK përmes donacioneve kuvajtiane.
Gjatë qëndrimin në Tiranë, Myftiu Tërnava vizitoj edhe ambasadën e Mbretërisë së Arabisë Saudite, ku u prit nga ambasadori, Abdullah Abdulaziz Al Abdulkerim. Myftiu me ambasadorin sauditë bisedoj për përgatitjen e haxhit të sivjetmë. Këtu myftiu i dorëzoi ambasadorit Marrëveshjen e Haxhi për vitin 2014. Myftiu Tërnava dhe ambasadori saudit biseduan edhe për rrjedhën e realizimit  të disa  projekteve  në BIK të financuar  nga Arabia Saudite.

Shfaq më shumë në Lajme

Shfleto

Myftiu Tërnava priti në takim një delegacion nga Qendra Islame nga Londra

Prishtinë, më 22 shtator 2022 Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tër…