Në aksident komunikacioni me fatalitet i cili ka ndodhur të martën në mbrëmje  në rrugën magjistrale Shtime-Prishtinë, në fshatin Grackë, si pasojë e këtij aksidenti kanë mbetur  të vdekur Riad Emini  me gjithë motër. Rahmetliu, Riad  ef.Emini  ishte hoxhë dhe student i Fakultetit të Studimeve Islame në Prishtinë në vitin e dytë.

Riadi ishte një student shumë i zellshëm, punëtorë dhe aktiv si në studime por gjithashtu edhe në aktivitetete xhamisë së fshatit në Davidovc të Shtimes

Ky ishte postimi i tij i fundit në facebook.

Të nderuar politikan, ju o bijtë e këtij populli.!
Drejtohemi në formë kërkese nga ju sepse ne jemi për ju dhe anasjelltas. Po përkuleni para varreve të personaliteteve të njohur, po përkuleni para busteve të ndryshëm qoftë atyre me veprimtari bamirëse e atyre që lanë gjurmë në jetën e tyre.

Po përkuleni para varreve të dëshmorëve të këtij vendi e para pllakatave përkujtimore të serbëve e të tjera të ngjashme me to. Po përkuleni para gjithë këtyre që padiskutim janë dhe mbeten krijesa. Quditem se si nuk iu shkon ndërmend asnjëher të i përkuleni Atij që iu krijoi juve dhe këto krijesa para të cilave lëvizni boshtin kurrizor në shenjë përulje.

Kërkojm nga ju që të paktën, nëse jo gjatë festës javore- ditës së xhuma, në dy festat e 95% të popullatës që jeni prijës të tyre, në dy bajramet të iu bashkoheni muslimanëve në vendin ku i përulen Zotit, ti përuleni edhe ju.

Rahmetliun poashtu vazhdimisht e brengoste dhe gjendja në të cilën ndodhen muslimanët  ku në disa vatra po  dhunohen,vriten, masakrohen e shfarosen.

Ja  disa vargje të tilla të shkruar nga vetë ai më 19 gusht të këtij viti

 
A thua a do të shpëtoj sot ?
A thua kur do të më ndalen këta lot ?
Pse të mos kënaqem sikur fëmijët e tjerë ?
Pse vetëm për mua, të jetoj nuk ka vlerë ?
Qdo minutë më kalon, duke u frikësuar
A do të vdes tani, apo të më qëllojn kanë harruar
Q’jan këta avion që mbi qiell fluturojn
Kanë ardhur të na mbysin, apo të na shpëtojn
Ku mbet vëllai që moti se kam parë
As prindërit nuk ia shoh, mos i kanë vrarë?

Shum nga të afërmit po e lëshojn shtetin
Qu bë me vëllan që i vdekur arriti bregdetin?
Babai ka shkuar, shkoi dhe nëna ime fisnike
A duhet të vdesim, vetëm pse jemi musliman?
Të lutem hapi syt, mu përgjigj oj botë demokratike
I gjakosur në ballë, tha fëmiju Sirian.
RE
 

Allahu i pastë mëshirua të dytë dhe i gradoftë  me xhenet (Amin){gallery}riademini{/gallery}

Shfaq më shumë në Lajme

Shfleto

Hytbeja e Myftiut të Kosovës, Naim ef. Tërnava, e mbajtur me rastin e festës së Fitër Bajramit

Familja Sot është ditë feste, ditë gëzimi, ditë mëshire e shpërblimi, ngase të gjitha adhu…