Grupi i dytë i besimtarëve nga Kosova është nisur sot nga aeroporti “Adem Jashari” drejt vendeve të shenjta për ta kryer haxhin.

285 besimtarë nga dhjetë komuna të vendit u nisen sonte rreth orës 18:00, ndërkohë që grupet e tjera pritet të udhëtojnë gjatë dy ditëve të ardhshme.

Nga drejtoria për Haxh dhe Umre e Bashkësisë Islame të Kosovës thonë se gjithçka është duke shkuar mbarë ashtu siç është paraparë.

Këtë vit nga Kosova për ta kryer haxhin do të udhëtojnë 1597 besimtarë.

Përditësim:
Pritja e grupit të dytë të besimtarëve kosovarë, të cilët sot herët në mëngjes arritën në Mekë për t’i kryer ritualet e haxhit, video:

https://www.facebook.com/birk2015/videos/785263666486337/

Shfaq më shumë në Lajme

Shfleto

Myftiu Tërnava priti në takim ambasadorin jorezident të Katarit, z. Jabor Ali Hussein al Hawashela al Dosari

Prishtinë, më 23 shkurt 2024 Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërn…