Myftiu Tërnava u prit nga presidenti Nishani

Prishtinë, 5 maj 2014
Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava u prit nga Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, në një takim të ngrohtë e miqësor.
Myftiu, pas falënderimit për pritjen, tha: “Kam ardhur për të shprehur konsideratën time për përparimin e Shqipërisë në të gjitha fushat e jetës. BIK ka një bashkëpunim të mirë e korrekt me KMSH, ne na gëzojnë arritjet e kolegëve tanë këtu në Shqipëri”.

Duhet ta ndërtojmë një strategji të përbashkët për promovimin e tolerancës fetare në gjitha trojet tona, e cila është një perlë shekullore e kombit tonë e përcjellur brez pas brezi.
Ndërsa, presidenti Nishani nga ana e tij, shtoi: “Jam i lumtur që ju takoj, përcjell me vëmendje mesazhet e tolerancës dhe bashkëjetesës që i përçoni besimtarëve tuaj, në takimet dhe qëndrimet tuaja. Besimi në Zot e shoqëroi njeriun që nga lashtësia.”

Shfaq më shumë në Lajme

Shfleto

Drejtori për diasporë Ekrem Simnica priti në takim Xheladin Leka imam në Zvicërr

Më 22 shkurt Drejtori për diasporë në Kryesinë e Bashkësisë Islame të Kosovës, Mr. Ekrem S…