Bashkėsia Islame e Kosovės

Ajet kuranor:

55:75. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni?

Vërejtje! Jeni duke shfletuar verzionin e vjetër të websajtit.
Kaloni nė verzionin e ri, duke klikuar KĖTU!

Prononcim i Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės Printoni E-mail
Prishtinë, 19 mars 2005

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës dënon ashpër plaçkitjen dhe maltretimin e titullarëve të Kishës katolike që ka ndodhur ditën e diele në fshatin Binçë të Vitisë.
Ky është një akt i ulët dhe i mjerë i drejtuar kundër objekteve dhe titullarëve fetarë e që synon të cenojë lirinë dhe të drejtën e fesë.
Objektet fetare duhet të ndihmohen e kurrsesi të plaçkitën.
Kryesia shpreh shqetësimin e saj se pos plaçkitjes si motiv me këtë rast është atakuar edhe famullitari që është një rast pa presedencë deri me tash tek ne. Një akt të tillë e konsiderojmë jo njerëzor dhe si i tillë është për shqetësim.
Ne kërkojmë nga organet e rendit që kryesit e kësaj vepre jonjerëzore të kapën sa më parë dhe të vihen para drejtësisë.
Shpresojmë që akte të tilla të mos përsëriten!

Myftiu i Kosovës
Mr. Naim Tërnava
 
< I mėparshmi   Tjetri >

Vërejtje! Jeni duke shfletuar verzionin e vjetër të websajtit.
Kaloni në verzionin e ri, duke klikuar KËTU!